Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kudy jsme jezdili a chodili 8

9. 9. 2024

Skandinávie 2024

(3. červenec - 31. červenec, najeto cca 9 000 km)

skand_1.jpg

 

Ještě hned r. 2022, když jsme poprvé jeli s dětmi, jsme cestou zpět slyšeli, že musíme jet znova, že jsme ještě nebyli všude, a tak jsme letos opět vyrazili.  Rozhodli jsme se, že to tentokrát bude spíše severní část - Laponsko, kde se nám moc líbilo a kde nejsou zatím davy turistů jako na jihu. Plánovali jsme to tak, že nejprve pojedeme nahoru Švédskem (se zastávkami na zajímavých místech, děti se přeci jenom potřebují během jízdy nějak odreagovat, jeli jsme tedy pomaleji a delší dobu) a pak se budeme vracet přes Norsko. Naplánovali jsme si také nějaké švédské národní parky, které ještě děti neviděly (z mapy je vidět, že jsme nakonec kvůli počasí trasu poněkud změnili...). Koupili jsme lístek na trajekt Rostock-Trelleborg Stena Line, (zpáteční 3 dospělí, 2 děti, sedadlo 1x pro cestu tam a zpět 5 x, (jeli jsme nočním trajektem) a auto á 343 EUR, kupované přímo přes lodní společnost). Měli jsme lístky flexi, abychom je mohli případně změnit nebo zrušit. Spaní jsme řešili ve stanu, nebo v případě nepříznivého počasí v chatce v kempu (kromě 1 případu na jihu Švédska) jsme neměli problém se ubytovat bez rezervace. Jinak jsme neměli nic jiného zajištěné, takže jsme měli možnost trasu upravovat podle počasí i zájmů.

 

1. den trajekt jsme měli koupený na ráno, a tak jsme vyjeli už odpoledne, abychom měli časovou rezervu. Jeli jsme po dálnicí přes Drážďany a Berlín, kde večer už byl provoz malý a před Rostockem jsme u dálnice přespali.

 

2. den ráno jsme pak pokračovali trajektem do Trelleborgu, plavba byla v pohodě, míst na sezení dost. Z Trelleborgu jsme pokračovali po dálnici směr Malmö, u Helsingborgu jsme odbočili na E4 a pokračovali dál směrem na Ljungby. V této části Švédska jsme nechtěli raději nocovat na divoko, a tak jsme zamířili do kempu. Poprvé se nám stalo, že v E4:ans Camping nás neubytovali v chatce (neměli volno, stan by byl bez problémů), ale zavolali do kempu ve Värnamo a tam nám ubytování domluvili. Kemp Värnamo Camping Prostsjön je sice ve městě, ale u jezera a mimo centrum, takže klidný (chata á 750 SEK, Wifi, sprcha v ceně).

 

3. den v plánu jsme měli co nejrychleji projet tuto jižní část Švédska, a tak jsme ráno pokračovali po E4 dál na sever. 20240705_110421j.jpgZastavili jsme se u zříceniny Brahehus, ze které je hezký výhled na 2. největší švédské jezero Vättern (vstup zdarma, přímo z parkoviště na dálnici). Pak už jsme pokračovali na sever, před Mjölby jsme odbočili na silnici č. 50, a po ní s menšími zastávkami u zajímavých míst (např. most Hammarsundsbron) pokračovali přes Örebro a Ludviku k jezeru Tunsan, kde jsme ve stanu přespali.

 

4. den dnes naše cesta vedla přes Borlänge, zde pak po E 16 /jinak stále i č. 50/ dál na Falun (mají tady zajímavý měděný důl, muzeum, byli jsme v r. 2022, letos jsme se zde nezdržovali). Zde se zase silnice č. 50 odpojí a pokračuje na sever přes Enviken, Alfta do Bollnäs. Zde jsme odbočili na silnici č. 83 do Vallsty (kousek za ní je pěkná rozhledna Åsbergets utsiktstorn, dá se téměř k ní autem). Zde jsme pak odbočili na cestu č. X 663, přes pěkný most jsme pokračovali po vyhlídkové cestě kolem řeky a po Kalvstigen okolo jezer a lesy k Delsbo, dál po č. 305 opět hezkou krajinou místními cestičkami do Sunsvallu. Do města jsme nezajížděli, objeli jsme ho po sinici č. Y 622 a u Birsta se napojili na dálnici E 4. Protože na noc hlásili bouřky, rozhodli jsme se přespat v chatičce v kempu. Vybrali jsme si Sälstens camping (foto) v Härnösand. (pěkná chata s terasou a výhledem na moře á 450 SEK, sprcha v ceně, bez WIFI). Po ubytování jsme se ještě prošli podél pobřeží zálivu k Lövhällan, hezká krajina.

 

5. den ráno jsme se vrátili na E 4 a pokračovali k největšímu švédskému mostu Högakustenbron . 20240707_110813j.jpgV noci opravdu pršelo, a tak byla dost mlha, sice jsme zde už byli v předchozích letech, ale děti tu byly poprvé, tak jsme se zastavili na vyhlídce. Prošli jsme se kolem hotelu, jsou zde i obchody, dětské herní prvky .... Odtud jsme pokračovali k další zajímavé vyhlídce. Popojeli jsme kousek po E 4 a pak odbočili na Y 833, po ní dojeli na č. 322, odbočili vlevo a cca po 1 km odbočili směrem doprava a po lesní cestě rovně k vyhlídce Utsikt Höga Kusten, (dojet se dá téměř až nahoru, je tam parkoviště, možnost grilování, WC, piknikové stolky). Mlha se postupně rozpouštěla, a tak jsme nakonec viděli daleko do kraje. Pak jsme se vrátili na E 4 a pokračovali dál na sever. Zastavovali jsme na pěkných místech (vyhlídka u moře, zašli na písečnou pláž...) Projíždí se i podle parku Skuleskogen, ale tentokrát jsme se zde nestavěli. Děti chtěly ještě k moři, byly opravdu velké vlny, a to se jim líbilo, a tak jsme na noc zůstali v kempu u moře Nordmalings Camping, (chata 650 SEK, sprcha, WIFI v ceně) .

 

6. den dnešním cílem bylo švédské vnitrozemí, a tak jsme se ráno vydali po silnici č. 353 přes Bjurholm do Lycksele, zde odbočili na č. 365. (Možná hezká procházka podle jezera.) Dál jsme pokračovali krajinou kolem jezer na silnici č. 95 a po ní dojeli do Arvidsjauru. Zde jsme se rozhodli navštívit sklářský atelier Artic glas . Je to malá provozovna s ručně vyráběným sklem a suvenýry, součástí je i kavárnička. Dětem se líbili psi husky, kteří patří majitelům. Dál jsme pak pokračovali po silnici E 45 na Moskosel, zastavili se na odpočívadle Rastplats Ljusselforsen, prohlédli si starý most . Pak ještě cca 3 km po E 54, zde jsme odbočili doprava na místní komunikaci a po ní dojeli k peřejím Trollforsen. Zde jsme zůstali na noc. Ještě večer jsme si prohlédli peřeje, moc se nám líbily.20240708_160915j.jpg

 

7. den ráno jsme šli ještě k peřejím, dá se tam projít několik tras. Pak jsme se vrátili stejnou cestou na E 45 (cestou je možné zajet kousek k železničnímu mostu Piteälvsbron, který je zajímavý tím, že je společný pro vlaky i auta), a pak odbočili na silnici č. 374 a po ní dojeli k dalším peřejím na řece Piteä. Tentokrát to byly největší švédské peřeje Storforsen. (Byli jsme tu už několikrát, naposled r. 2022, jsou opravdu hezké, monumentální, bylo pěkně, tak jsme si udělali zastávku a kousek se prošli). Dále jsme pokračovali přes Älvsbyn po č. 94, a pak po č. 356 na Boden. V Morjärv jsme najeli na E 10, v Överkalix pak odbočili na 98 a po ní pokračovali k finské hranici do Övertomeå. Zde jsme kousek za městem u jezera přespali.

 

8. den jsme pokračovali do Finska. Přejeli jsme po dlouhém mostě (středem probíhá hranice) a pokračovali po silnici č. 930. Z té jsme po cca 2,5 km odbočili doleva na silnici č. 9322, která vede k vyhlídce Aavasaksa Observation (foto). Je zde několik vyhlídkových plošin, rozhledna, letní divadlo, kavárna ... Po prohlídce jsme se vrátili na hlavní silnici a pokračovali do Rovaniemi. Protože zde děti ještě nebyly, zastavili jsme se na polárním kruhu (foto) a prošli se trochu po areálu (je to tu samá vánoční atrakce, obchůdky s vánočním zbožím, můžete poslat pohled, který dojde na Vánoce, koupit si suvenýry, občerstvení, vyfotit se se Santou..... můžete zajít i do vesničky Santy Clause, je zde nově i několik zábavních parků  ..... ), ale pro nás to není, tak jsme celkem brzy pokračovali po E 75 v cestě na sever. Zastavili jsme se u Vikaköngäs (turistické místo u mostu přes řeku s grilovacími místy, začátkem turistických cest a raději se trochu po krajině prošli (je možné dojít až k rozhledně tam cca 2 km). Naše cesta pak pokračovala po E 75 přes Sodankylä (do parku Pyhä-Luosto jsme letos nezajížděli), zastavili jsme se jen na vyhlídce Ilmakkiaapa bird-watching tower a u řeky Kitinen jsme pak ve stanu přespali.

 

9. den